Jak oświetlić łazienkę bez okna?

Kategorie : Aktualności

Łazienka należy do pomieszczeń, które w myśl przepisów nie muszą mieć okien. Wielu deweloperów skorzystało i nadal korzysta z tej możliwości, powszechnie umieszczając łazienki w głębi mieszkania. Problem z dostępem do światła rozwiąże dobrze dobrana lampa łazienkowa o ciekawej barwie i funkcjonalne elementy oświetleniowe. 

Łazienka bez okna - dobierz odpowiednią barwę światła

Brak światła dziennego w mieszkaniach czy budynkach innego typu nie jest problemem. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów oświetleniowych, które pozwalają w dowolny sposób rozświetlić pomieszczenie. Lampa łazienkowa umieszczona w wybranym miejscu może skutecznie zastąpić promienie słoneczne. Nieco kłopotu może Ci sprawić dobór odpowiedniej kolorystyki światła. Jak sobie z tym poradzić?

Światło dzienne ma temperaturę barwową na poziomie 6500 Kelwinów. Choć jednostka k może wydawać się egzotyczna, znajdziesz ją na każdej żarówce. Wszystkie akcesoria dające światło barwy o wyższej temperaturze, lepiej doświetlają pomieszczenia, jednak wprowadzają poczucie chłodu. To będzie interesujące w obiektach przemysłowych czy minimalistycznych aranżacjach, ale nie w łazience. Tutaj najlepsze będą barwy w okolicach 4000 - 5000k, które stanowią najlepszą proporcję pomiędzy ilością światła, a jego ciepłem.  

Lampa łazienkowa jako oświetlenie główne 

Oczywiście zakup żarówek zostaw na sam koniec, ponieważ czeka Cię istotniejsza kwestia. Lampa łazienkowa może mieć inne przeznaczenie w zależności od miejsca, w którym zostanie umieszczona. W każdej łazience znajdą się przynajmniej dwa niezależne od siebie źródła światła. Lampy będą w nich miały do wykonania konkretne zadania, którym nie sprostają pozostałe.  

Jednym z najważniejszych akcesoriów łazienkowych służących oświetleniu, będzie lampa główna. Mocuje się ją do sufitu w centralnym miejscu łazienki. Czasem można spotkać dwie lub więcej, ale to najczęściej w długich pomieszczeniach lub utworzonych na skomplikowanym planie. Główna wisząca lampa łazienkowa oświetla ogólnie całe pomieszczenie, pozwalając na normalnie funkcjonowanie wewnątrz. 

Forma i wielkość lampy wiszącej zależy przede wszystkim od Twoich upodobań oraz warunków technicznych. Lampa powinna rzucać światło na całe pomieszczenie, jednak nie może przeszkadzać w normalnym użytkowaniu. W związku z tym, w łazienkach w blokach o niskim suficie, najlepsze będą plafony montowane do jego powierzchni. Przy kasetonach dobrym rozwiązaniem będzie konstrukcja podtynkowa, tymczasem w blokach z wielkiej płyty możesz wybrać Plafon Sufitowy Nadtynkowy LED Biały 42W Światło Neutralne. Jego minimalistyczna konstrukcja będzie pasowała do każdej aranżacji, a spore wymiary z łatwością skierują promienie świetlne na całe pomieszczenie. 

Jeżeli urządzasz łazienkę w starej kamienicy, gdzie stropy położone są bardzo wysoko, możesz pozwolić sobie na lampę wiszącą. Tutaj w zasadzie ogranicza Cię jedynie stylistyka. Możesz wybrać ilość źródeł światła, formę lampy czy to, jak nisko będzie zawieszona. Modnym sposobem na urządzanie dużych łazienek jest wprowadzanie do nich elementów charakterystycznych dla pomieszczeń gościnnych. Dlatego Wisząca Lampa Sufitowa Czarna APP206-1cp o nietypowej jak na łazienkę formie, może wpisać się znakomicie w taką stylistykę. 

Oświetlenie przestrzeni wokół lustra

Mocowane do sufitu lampy główne nie są w stanie precyzyjnie oświetlić twarzy użytkownika stojącego przed lustrem. Dlatego poza sufitową lampą łazienkową potrzebne będzie także dodatkowe oświetlenie w postaci kinkietów. Te akcesoria montowane są do ściany nad lustrem lub obok. Dzięki temu ułatwiają prowadzenie czynności pielęgnacyjnych wykonywanych nad umywalką.

Kinkiety dobrze jest ulokować na wprost twarzy lub możliwie najbliżej tego położenia. Lepiej zrezygnuj z lampy mocowanej bardzo wysoko, ponieważ niższe osoby nie będą dobrze widziały swojej twarzy lub pojwią się na niej cienie. Pamiętaj też o wyborze przyjemnych tonów świetlówki, które nie będą raziły w oczy. Wybierając lampę łazienkową nad lustro, nie zapominaj o kilku możliwościach jej zamontowania.

Kinkiety oświetleniowe górne

Lampa umieszczona powyżej lustra w centralnym punkcie to chyba najpopularniejszy sposób wykorzystania kinkietów. Na rynku jest ogromny wybór takich akcesoriów, jednak nie wszystkie są wystarczająco funkcjonalne, ponieważ mogą kierować strumień światła w twarz. Dlatego wybierz lampy na wysięgnikach, które kierują strumień światła pionowo w dół. Nie będą świeciły w oczy, a jednocześnie istotna dla Ciebie przestrzeń będzie wystarczająco jasna.

Przykładem akcesoriów oświetleniowych tego typu niech będzie Kinkiet Łazienkowy Led Nad Lustro. Urządzenie ciekawie oświetli lustra w każdym kształcie, nadając pomieszczeniu większej intymności i elegancji. Kinkiet ma uniwersalny minimalistyczny wygląd. Dzięki temu dekoracją stanie się nie tylko rzucane przez niego światło, ale cała konstrukcja. 

Kinkiety boczne przy lustrze

Lampy umieszczone nad lustrem często nie dają takiego komfortu, jaki przyniosą akcesoria montowane po bokach. Kinkiety mogą być pojedyncze, ale częściej spotykane są dwa symetrycznie zamocowane po obu stronach lustra. Takie konstrukcje emitują promienie świetlne przenikające się, dzięki czemu twarz będzie doskonale widoczna. Kinkiety przypadną do gustu szczególnie paniom, ułatwiając nakładanie makijażu.

W tym wypadku musisz zwrócić uwagę, żeby montowane na wysokości wzroku lampy nie rzucały promieni bezpośrednio w oczy. Tu jako ciekawy przykład można podać Lampę Ścienną Kinkiet Okrągły Kryształowy Reno. Odpowiednio zaprojektowana konstrukcja nie rzuca światła na wprost, a jednocześnie będzie w stanie doskonale oświetlić użytkownika łazienki. 

Solidna lampa łazienkowa - o tym nie możesz zapominać

Funkcjonalna lampa łazienkowa to taka, która pozwala zapomnieć, że pomieszczenie nie ma dostępu do naturalnego światła. Sięgając po wyżej wymienione akcesoria i dobierając inne z asortymentu sklepu dolazienki.pl, z pewnością uzyskasz taki efekt. Jednak kierując się wyborem, nie zapominaj o takich aspektach, jak trwałość czy stylistyka dopasowana do pozostałych elementów wykończeniowych. 

Dodaj komentarz